Syyskuun sähköinen jäsenkirje

YHDISTYKSEN AUKIOLOAJAT

Toimisto palvelee elokuussa (myös toimitila on auki asioinneille)

Ma 12-16

Ke 9-12

To 9-12

Suosittelemme tapahtumissamme maskin käyttöä. Jääthän kotiin lepäämään, jos sinulla on lieviäkään flunssaan viittaavia oireita. Yhdistys seuraa toiminnassaan yleisiä viranomaisohjeita ja suosituksia. Muutokset toiminnassa ovat mahdollisia ja toistaiseksi

yhdistyksen tapahtumiin tulee ilmoittautua ellei toisin mainita.

 

SYYSSTARTTI YHDISTYKSEN TOIMITILASSA 6.9.

Ma 6.9. Syysstartti klo 10–18 yhdistyksen tiloissa, ei ennakkoilmoittautumista. Päivän aikana mini-infoja yhdistyksen toiminnasta ja taukojumppaa. Jos et ennätä mukaan infoihin, voit olla muuten yhteydessä työntekijöihimme.

Päivän aikataulu:

* Vapaaehtoistyö yhdistyksen hallituksessa. Tule juttelemaan hallituksen puheenjohtajan tai varapuheenjohtajan kanssa klo 11–13 ja 15-17.

* Klo 12-12.20 Vapaaehtoistoiminta Nivelyhdistyksessä ja Nivelkerhojen toiminta

* Klo 13-13.20 Vertaisryhmät ja Ensitietoillat tekonivelleikkaukseen meneville tai sitä harkitseville

* Klo 14 Tiina-Liisan taukojumppa, voit tulla kyselemään myös allasjumpista

* Klo 15-15.20 Syksyn luennot ja muut tapahtumat, kuten avoimet ovet

* Klo 16-16.30 Yhdistyksen retket ja liikuntatoiminta

* klo 16.30–18 Maanantain vertaisryhmä: Biopankki edistää terveyttä. Aiheesta kertomassa Riikka Taina Auria Biopankista.

 

SYYSKUUN LAJIKOKEILUSSA GOLF – VIELÄ EHDIT ILMOITTAUTUA!

Pe 10.9. – huom. päivä muuttunut! Golf-lajikokeilu, Harjattula Golf (Harjattulantie 84, 20960 Turku). Keväällä 2021 suuren suosion saavuttanut golf-lajikokeilu järjestetään uudelleen syksyllä, tällä kertaa Harjattula Golfissa Turun Kakskerrassa. Fölin bussi numero 15 kulkee Hirvensalon läpi suoraan Harjattula Golfin eteen. Tule mukaan tutustumaan golfin maailmaan ja harjoittelemaan lyöntitekniikkaa kokeneen ohjaajan opastuksella! Yhteistyössä Suomen HCP Golf ry:n kanssa. Opastusta golfin pelaamiseen, sopii aloittelijoille, et tarvitse omia mailoja tai palloja.

Ryhmä 1 klo 14:00
Ryhmä 2 klo 17:00

Hinta 5 €, kentällä mahdollisuus omakustanteiseen kahvitteluun/ruokailuun. Ilmoittaudu viimeistään 2.9.

 

KÄVELY KUNTOON-RYHMÄ YHTEISTYÖSSÄ TULE-TIETOKESKUKSEN KANSSA

Kävely on tehokasta liikuntaa ja sopii liikuntamuodoksi useimmille. Kävely kuntoon -ryhmässä käsitellään kävelyn perusteita ja terveysetuja teoriatietoon pohjautuen sekä tehdään käytännön harjoitteita. Ryhmä kokoontuu neljä kertaa torstaisin klo 13-14.30, 16.9.-7.10. Kolme ensimmäistä kertaa kokoonnutaan Nivelyhdistyksen toimitilassa ja neljännen kerran Tule-tietokeskuksella (Humalistonkatu 10). Ryhmää ohjaa Tule-tietokeskuksen fysioterapeutti sekä fysioterapeuttiopiskelija. Osallistumismaksu 10 €, ryhmään mahtuu 8 osallistujaa. Ilmoittaudu toimistolle tai verkossa allaolevasta linkistä:

https://core.flomembers.com/turun-seudun-nivelyhdistys/events/register/a5771bce93e200c36f7cd9dfd0e5deaa

 

TULEVIA RETKIÄ

To 21.10. Yllätysretki. Jännitystä syksyyn – lähde yllätysretkelle nauttimaan historiasta, luontomaisemista ja paikallisista mauista. Matkan kohde selviää vasta perillä. Retken hinta 60 € (sisältää sisäänpääsymaksut ja opastukset, lounas ja iltapäiväkahvit). Lähtöaika
Turusta klo 8.45, kyytiin voi tulla myös Liedon kirkon parkkipaikalta klo 9.15. Arvioitu paluuaika Turkuun noin klo 18. Retki ei ole esteetön – kohteissa on portaita ja retkellä kävellään jonkin verran. Retki toteutuu, mikäli epidemiatilanne ei rajoita ryhmän kokoa. Ilmoittautumiset viimeistään maanantaina 27.9.
toimistolle tai verkossa:

https://core.flomembers.com/turun-seudun-nivelyhdistys/events/register/d645920e395fedad7bbbed0eca3fe2e0

 

Pe 22.10. klo 17 Tämä on ryöstö – Lähiretki Turun Kaupunginteatteriin. Lähiretkellä nautitaan komediasta kaupunginteatterissa. Henry Lewisin, Jonathan Sayerin ja Henry Shieldsin kirjoittaman brittifarssin Tämä on ryöstö (The Comedy About A Bank Robbery, 2016) on suomentanut Mikko Koivusalo. Tässä vauhtikomediassa lompakot ja sydämet varastetaan silmänräpäyksessä, mutta pääpottina hohtaa aito timantti. Saavatko pankinjohtaja Putz A. Kulmikko ja poliisikomisario Raimo Sokka pidettyä jalokiven turvassa, kun vankikarkurien lisäksi soppaa hämmentävät lain varjoisalle puolelle hairahtuneet jälkeläiset? Ilta alkaa klo 17 noin tunnin kestävällä ohjaajan ja näytelmän tekijöiden teosesittelyllä. Itse näytelmän näytös alkaa klo 19, teosesittelyn ja näytöksen välissä ehtii vaikkapa kahvitella. Retken hinta: 43 € (työttömät ja opiskelijat 27 € Alennuksen saamiseksi tulee esitykseen tullessa olla mukana alennukseen oikeuttava todistus tai kortti.) Ilmoittaudu viimeistään torstaina 22.9. klo 12.00 toimistolle tai verkossa:

https://core.flomembers.com/turun-seudun-nivelyhdistys/events/register/3416a75f4cea9109507cacd8e2f2aefc

 

ENSITIETOILLAT SYYSKUUSSA

Onko tekonivelleikkaus sinulle ajankohtainen? Yhdistys järjestää maksuttomia ensitietoiltoja, jotka on tarkoitettu leikkaukseen meneville, sitä harkitseville ja heidän läheisilleen. Ensitietoillat ovat avoimia kaikille, eivätkä edellytä yhdistyksen jäsenyyttä.

Illan aikana käsiteltäviä asioita:

 • tekonivelleikkaus
 • leikkaukseen valmistautuminen
 • toipuminen
 • elämä tekonivelen kanssa
 • muita esille tulevia asioita

Syyskuun Ensitietoillat:

 • Torstaina 16.9. klo 17-19, Ilmoittaudu mukaan ma 13.9. mennessä
 • Ruotsinkielinen ensitietoilta 30.9. klo 17-19, ilmoittaudu viimeistään ke 27.9.

Mukaan voi osallistua myös etäyhteydellä. Osoite: Lonttistentie 9 B 15, sisäänkäynti Helsinginkadun puolelta.

Ilmoittaudu etukäteen toimistolle, p. 040 351 3833 tai toimisto@nivelposti.fi. 


SVENSKPRÅKIG INFOKVÄLL OM LEDPROTES-OPERATIONER TO 30.9. KL 17-19.

Infokvällen är öppen för alla som överväger en ledplastikoperation samt för närstående. Kvällen leds av en fysioterapeut och det finns bra med tid för frågor och diskussion.

Du kan delta på plats, Lontisvägen 9 B 15 (ingång via Helsingforsgatan), eller på distans via Microsoft Teams.

Anmäl dig senast onsdagen 27.9. tel. 040 351 3833 eller toimisto@niveposti.fi.

SYKSYN VERTAISRYHMÄT ALOITTAVAT 30.8.

Kaikki ryhmät kokoontuvat yhdistyksen tiloissa, Lont-tistentie 9 B 15 (käynti Helsinginkadun puolelta). Mukaan voi osallistua myös etäyhteydellä. Ilmoita silloin etukäteen toimistolle, jotta saat liittymislinkin sähköpostiisi. Koko syyskuun ohjelma näkyy Nivelposti 2/2021 -lehdessä.

Vaikka tulisit paikan päälle osallistumaan,
ilmoittaudu etukäteen toimistolle, p. 040 351 3833 tai toimisto@nivelposti.fi. 

Ma 30.8. Lonkan ja polven nivelrikon vertaisryhmä klo 16.30–18.
Ke 1.9. Kevyempään kuntoon yhdessä-ryhmä klo 15–17.
Ma 6.9. klo 16.30–18 Maanantain vertaisryhmä: Biopankki edistää terveyttä. Aiheesta kertomassa Riikka Taina Auria Biopankista.
Ma 13.9. klo 16.30–18 Maanantain vertaisryhmä: Nivelleikkauksesta toipuminen.
To 16.9. Työikäisten ryhmä klo 18–20. Aiheena fyysinen jaksaminen ja rentoutuminen, Mukana ft Jenna Walldén. Huom! Aihe muuttunut.
Ma 20.9. Nilkan ja jalkaterän Nivelrikon vertaisryhmä.
Ma 27.9. Käden ja olkapään nivelrikon vertaisryhmä

 

NIVELTREFFIT VERKAHOVISSA

Ke 15.9. Niveltreffit kahvila Wercafessa, Verkatehtaankatu 4. Tarjolla on keittolounas 6 € hintaan (sis. keitto, salaatti, juoma, leipä ja kahvi). Lounas on omakustanteinen. Yhdistyksen puolesta paikalla on Marjo Suominen, p. 045 881 3113. Ei ennakkoilmoittautumista.

 

LUKUPIIRI

Syksyn ensimmäinen lukupiiri järjestetään ke 22.9. klo 17-18.30 yhdistyksen tiloissa, Lonttistentie 9 B 15. Syksyn ensimmäisenä kirjana on luettavana Mika Waltarin Appelsiininsiemen. Waltari on muistelmissaan kuvaillut kirjaa seuraavasti: ”Olen kirjassani koettanut kuvata uutta sukupolvea sellaisena, miksi sen suurimmalta osaltaan käsitän, tyytymätöntä, kypsymätöntä, harhailevaa sukupolvea, joka on saanut liian paljon ja joka tahtoo aina enemmän – jonka pyrkimykset kohdistuvat maallisiin arvoihin ja joka kuvittelee löytävänsä onnensa matalassa, hajanaisessa nautintoelämässä.” Kirja on kirjoitettu vuonna 1931 –ihmisluonto on muuttumaton, kuten on kai jo usein todettu. Ilmoittaudu toimistolle 20.9. mennessä.

 

SYYSKUUN NIVELKERHOISSA KIRJAESITTELYJÄ

Syyskuussa Nivelkerhoissa aiheena on nivelvaivat ja niistä puhutaan tietokirjailija Tuula Vainikaisen kirjan kautta. Esittelyssä siis teos ”Nivelet kuntoon. Elämää ennen ja jälkeen tekonivelten”.

Raisiossa ei kävelyille ole saatu vielä vetäjää, mutta toimintaa käynnistellään tapaamisella keskustan seurakuntakodilla, jossa pääsee kerran kuukaudessa nauttimaan vaihtuvasta ohjelmasta.

Ti 7.9. Raision Nivelkerho klo 13–14.30, Raision srk-talolla, Kirkkoherrankuja 2.

Ti 7.9. Kaarinan Nivelkerho klo 17–19. Kansalaistoiminnan keskus Puntarissa, Pyhän Katariinan tie 7.  Ti 21.9. Kaarinassa järjestetään myös Nivelkävely, joka lähtee klo 15.30 Kansalaistoiminnan keskus Puntarin edestä.

Ke 8.9. Härkätien Nivelkerho klo 14.30–16 Palvelukeskus Ruskassa, Hyvättyläntie 9.

To 9.9. Naantalin Nivelkerho klo 18–20 Naantalin
seurakuntakeskuksessa, Piispantie 2.

SYKSYN LUENNOT

Koronatilanteen salliessa järjestämme osan
syksyn luennoista yleisöluentoina. Syyskuussa
kuulemme polven tekonivelleikkauksesta:

Ke 29.9. klo 17.30 LT Matias Hemmilä: Polven tekonivelleikkauksella eroon polvikivusta? Liedon kunnantalo, Valtuustosali, Kirkkotie 13, Lieto. Ilmoittaudu luennolle: tiedotus@nivelposti.fi tai 050 575 0613.

SYYSLEIRI ”RAKKAUS VOIMANA” LOKAKUUSSA

Ma–to 25.–28.10. Syysleiri ”Rakkaus voimana” Sinapin
leirikeskuksessa Kakskerrassa. Ohjelmassa liikuntaa, hyvinvointia ja yhdessäoloa. Majoitus 2 hengen huoneissa. Hinta 128 € (sis. ruoat, ohjelman ja liinavaatteet) / leiri tai 32 € (sis. ruoat ja ohjelman) / tiistaipäivään osallistuminen. Voit ilmoittautua mukaan osoitteessa  https://www.lyyti.fi/reg/nivelleiri2021 tai soittamalla toimistolle numeroon 040 351 3833. Huom! Ilmoittautuminen avataan 26.8. ja se on auki 23.9. saakka. Paikat täytetään ilmoittautumisjärjestyksessä. Jos et pääse mukaan, muista perua osallistumisesi. Peruuttamatta jätetyistä ilmoittautumisista peritään 50 € maksu. Leiri järjestetään yhteistyössä Turun ja Kaarinan seurakunnan Diakoniatyön kanssa.

 

HYVINVOINNIN ILTAPÄIVÄ

La 2.10. klo 13-17 Hyvinvoinnin iltapäivä Lähde Hyvinvointikeskuksessa (Puutarhakatu 45 B, Turku). Virtaa ja hyvää oloa syksyyn!

Ohjelmassa luvassa

 • Helpotusta tuki- ja liikuntaelinvaivoihin: esittelyssä ja testattavana VENYY – Passiivinen venytystanko
 • Luentoja: Uni ja lepo osana kokonaisvaltaista hyvinvointia, Asahin terveysvaikutukset
 • Kehonhuoltoa: Syvävenyttelyä ja Asahia
 • Kahvi- ja välipalatarjoilu

Osallistumismaksu 24 € (sisältää ohjelman ja tarjoilun). Tilan läheisyydessä runsaasti ilmaista parkkitilaa. Huom! Tapahtumatila ei ole esteetön (kolmas kerros, ei hissiä). Varustaudu kevyeen liikuntaan sopivalla vaatetuksella ja halutessasi vesipullolla sekä omalla jumppamatolla. Mattoja löytyy myös lainattavaksi. Ilmoittaudu mukaan viimeistään 20.9. toimistolle 040 351 3833 / toimisto@nivelposti.fi tai verkossa:

https://core.flomembers.com/turun-seudun-nivelyhdistys/events/register/d67d8ab4f4c10bf22aa353e27879133c

 

YHDISTYKSEN HUPPARIT, PIKEET JA T-PAIDAT TILATTAVISSA

Kyl jokasel jottan krämppi on! Tilaa itsellesi yhdistyksen T-paita, tyylikäs pikee tai lämpöinen huppari. Mallit saatavina naisten ja unisex -versioina. Naisten mitoituksessa koot XS-2XL ja unisex-mitoituksessa koot S-5XL. Toimistolla on kokotaulukot sekä muutamia erilaisia mallikappaleita sopivan koon ja värin löytämistä helpottamaan.

Voit tilata haluamasi paidan vierailemalla toimitilassa tai ottamalla yhteyttä toimistoon p. 040 351 3833, toimisto@nivelposti.fi.

 

Hinnat

T-paita miesten/naisten 15 €

Pitkähihainen T-paita 22 €

Pikee 26 €

Huppari 46 € (painatuksen voi valita joko rintaan tai selkään)

Sitovat ennakkotilaukset 23.9. mennessä. Tuotteita tilataan vain ennakkotilausten mukainen määrä.

 

PÄIVITYKSIÄ JÄSENETUIHIN

Uusi jäsenetuliike: Paimion Kenkätaivas. Paimion Kenkätaivas tarjoaa Nivelyhdistyksen jäsenille -10% alennuksen. Liike palvelee osoitteessa Vistantie 10, Paimio.

Parturi-kampaamo Geilin puhelinnumero on muuttunut. Nivelpostiin oli valitettavasti päässyt lipsahtamaan vanha numero. Ajantasainen numero on 045 783 45224, pahoittelemme virhettä!

Kaskenmäen Kukka on muuttanut. Liike palvelee jatkossa osoitteessa Kaskenkatu 1, Turku.

 

KIINNOSTAAKO VAPAAEHTOISTOIMINTA

Haluatko mukaan yhdistyksen vapaaehtoistoimintaan tai kuulla kenties lisää siitä? Yhdistyksen toiminta perustuu vapaaehtoistyöhön eli yhdistyksessä pääsee tekemään vapaaehtoistyötä monipuolisesti. Mahdollisuus on esimerkiksi vetää ryhmää, keitellä kahvia tai vaikka suunnitella tulevaa toimintaa. Alla on syksyn koulutuksia, joihin voi osallistua ja kuulla lisää toiminnastamme.

Vapaaehtoistoiminnan peruskurssi

La 9.10. klo 10-14 yhdistyksen tiloissa, Lonttistentie 9 B 15. Koulutus on suunnattu uusille vapaaehtoisille ja vapaaehtoisuudesta kiinnostuneille. Kurssilla saat hyvän tietopaketin vapaaehtoisena toimimisesta ja kuulet eri mahdollisuuksista toimia mukana yhdistyksessä.

Lisätietoja ja ilmoittautumiset vapaaehtoistyön koordinaattori Kaisa Karvonen, 045 23 43 435 tai kaisa.karvonen@nivelposti.fi. Ilmoittaudu viimeistään 4.10.

Luento- ja esittelykoulutus vapaaehtoisille

Ti 28.9. klo 17-18.30 järjestetään luento- ja esittelykoulutus Nivelyhdistyksen tiloissa, Lonttistentie 9 B 15. Yhdistysesittelijänä voit käydä kertomassa yhdistyksestä esimerkiksi muille yhdistyksille ja yhteisöille.

Luentoavustajana huolehdit Nivelverkko-luennolla yhdessä muiden avustajien kanssa esimerkiksi yhdistyksen esitteiden jaosta.

Luentokerhon vetäjänä pääset mukaan täysin uuteen, Turun kaupungin kanssa yhteistyössä järjestettävään toimintaan, jonka tarkoituksena on tarjota fyysisesti esteetön tapa osallistua Nivelverkko-luennoille heti kun koronatilanne sen mahdollistaa.

Lisätietoja ja ilmoittautumiset vapaaehtoistyön koordinaattori Kaisa Karvonen, 045 23 43 435 tai kaisa.karvonen@nivelposti.fi. Ilmoittaudu viimeistään 23.9.