Yleisiä ohjeita Nivelyhdistyksen toimintaan osallistuville

YLEISIÄ OHJEITA OSALLISTUJILLE

  • Mihinkään yhdistyksen toimintaan ei tule osallistua edes lievästi flunssaoireisena.
  • Yski ja aivasta kertakäyttöiseen nenäliinaan ja laita nenäliina heti roskiin. Jos sinulla ei ole nenäliinaa, yski tai aivasta hihaan, älä käsiisi.
  • Pese käsiä vedellä ja saippualla ainakin 20 sekunnin ajan, erityisesti kun tulet ulkoa sisään, aina wc-käynnin jälkeen tai kun olet niistänyt, yskinyt tai aivastanut. Jos et voi pestä käsiäsi, käytä käsihuuhdetta. Älä koskettele silmiä, nenää tai suuta, ellet ole juuri pessyt käsiäsi.
  • Pyri mahdollisuuksien mukaan pitämään vähintään 1–2 metrin etäisyys muihin ihmisiin. Vältä lähikontaktia – älä esimerkiksi kättele.
  • Oman maskin käyttöä suositellaan. Hyvät ohjeet maskin käyttöön löytyvät THL:n sivuilta: https://thl.fi/fi/web/infektiotaudit-ja-rokotukset/ajankohtaista/ajankohtaista-koronaviruksesta-covid-19/tarttuminen-ja-suojautuminen-koronavirus/suositus-kasvomaskien-kaytosta-kansalaisille.
  • Yhdistyksen toimitilassa järjestettäviin ryhmiin voi osallistua myös etänä. Jos haluat hyödyntää tällaista mahdollisuutta, ole etukäteen yhteydessä toimistolle, jotta yhteydet saadaan luotua.